środa, 19 września 2007

Góry Bystrzyckie

Roztaczające się z nich panoramy należą do piękniejszych w Sudetach.

Góry Bystrzyckie ciągną się liczącym prawie 40 km wałem od doliny Bystrzycy Dusznickiej (ze słynnymi zdrojami: Dusznikami i Polanicą) na północy, po graniczne rejony Boboszowa na południu. Wschodnie zbocza opadają stromym uskokiem do Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy, a roztaczające się z nich panoramy (głównie na kotlinę i Masyw Śnieżnika ponad nią) należą do piękniejszych w Sudetach.

Góry Bystrzyckie tworzą jednolite lesiste pasmo o obłych stokach, rozciągnięte w kierunku południkowym na przestrzeni 40 km. Od Gór Stołowych na północy oddziela je przełomowa dolina Bystrzycy Dusznickiej (Piekielna Dolina) i Obniżenie Dusznik, od Masywu Śnieżnika na południowym wschodzie - łagodna Przełęcz Międzyleska (534 m). Wschodnią ostrą krawędź wyznacza uskok tektoniczny stromo opadający do Rowu Górnej Nysy, dnem którego płynie Nysa Kłodzka. Krawędź zachodnia przebiega w większej części łagodną doliną Dzikiej Orlicy, a w małym fragmencie północnym - głęboko wciętą doliną Górnej Bystrzycy Dusznickiej. Obie te rzeczki, każda ze swej strony, oddzielają Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich. Na południu Góry Bystrzyckie ciągną się daleko na terytorium Czech. Na nurcie Dzikiej Orlicy wyznaczono granicę państwa, rozdzielającą malutkie oddalone wioski. Wierzchowiną grzbietową gór przebiega główny europejski dział wodny pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Północnego.

Góry Bystrzyckie to kraina przestrzeni, wspaniałych widoków, gęstej sieci dróżek i ścieżek poza wyznaczonymi szlakami. Turysta znajdzie tu głównie przestrzenie, ciszę i wyludniające się stopniowo stare wsie – przedmiot zainteresowania zamożnych mieszczuchów szukających letnich domków "na uboczu". Dla rowerzystów to wręcz ziemia obiecana, dzięki mało uczęszczanym drogom, szosom wzdłuż granicy i łagodnym leśnym duktom. Przez przejścia "małego ruchu" w Mostowicach i Niemojowie można dostać się do Czech, gdzie jest bogata baza turystyczna i wytyczone szlaki rowerowe.

Góry Bystrzyckie to także kraina starych wsi sudeckich (m.in. Nowa Bystrzyca, Poręba, Lasówka, Niemojów, Lesica, Kamieńczyk, Zalesie), wyglądających jak jeszcze żywe skanseny, ze wspaniałymi drewnianymi kościołami, barokowymi figurami przydrożnymi i zabytkowymi chatami.

źródło: http://przewodnik.onet.pl

Brak komentarzy: